Bezpłatne szczepienie przeciwko grypie bezpłatne dla osób powyżej 18r. życia

Bezpłatne szczepienie przeciwko grypie bezpłatne dla osób powyżej 18r. życia

Już od dziś (23.11.2021) mogą się Państwo bezpłatnie zaszczepić przeciwko grypie w Przychodni Studenckiej w Lublinie!

Przypominamy, że grypa to ostra wirusowa choroba zakaźna. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z osobą chorą lub ze skażoną powierzchnią. Choroba jest bardzo zaraźliwa, przez co w Polsce co roku wywołuje epidemię. Szczyt zachorowań na grypę przypada zwykle między styczniem a marcem. W sezonie grypowym 2019/2020 odnotowano łącznie 4 851 376 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce, a także 65 zgonów z powodu grypy.

Objawy grypy są podobne do tych, które występują przy wirusowych infekcjach, jednak przebieg jest o wiele cięższy i trwa dłużej. Częściej niż w przypadku zwykłego przeziębienia notuje się więcej powikłań pogrypowych – zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie chorób przewlekłych, powikłania neurologiczne. Mimo iż u zdrowych osób rzadko dochodzi do poważnych powikłań, to osoby z grup ryzyka mogą ciężko chorować, a nawet umrzeć. Dlatego tak ważne są szczepienia przeciw grypie.

W Polsce w każdym sezonie epidemicznym dostępna jest nowa szczepionka, która chroni nas przed aktualnie występującym szczepem wirusa grypy. Szczepienia zapobiegają nawet 70% zachorowań u osób zaszczepionych oraz zmniejszają znacząco szansę na powikłania po chorobie.

Szczepionkę powinien przyjąć każdy, już od 6 miesiąca życia, o ile lekarz nie podejmie innej decyzji (dla osób poniżej 18r. życia oferujemy szczepienie komercyjne). W szczególności zalecana jest osobom z grup ryzyka, osobom które mogą stanowić dla nich źródło zakażenia oraz dla tych, którzy ze względu na swoją pracę lub miejsce przebywania są bardziej narażeni na zakażenie wirusem. Szczepionka przeciw grypie jest preparatem bezpiecznym i przebadanym klinicznie.

Dlaczego warto się szczepić? Bo jest to najskuteczniejsza i najtańsza droga zapobiegania grypie. Pomaga w uniknięciu ciężkich powikłań pogrypowych, zmniejsza szansę na zachorowanie osób szczególnie narażonych i wpływa pozytywnie na sytuację epidemiologiczną w naszym społeczeństwie.

 

W celu umówienia się na szczepienie prosimy o kontakt z rejestracją – możliwe zapisy z dnia na dzień: